10 +  Письмо редактору

5 нідерландських ініціатив, які нас уразили


5 нідерландських ініціатив, які нас уразили

Не так давно ми розповідали про мекке усіх урбаністів – нідерландському Роттердаме. Виявилось, що крутих ідей, які утілили місцеві умільці, вистачило ще на одну статтю – із задоволенням продовжуємо знайомство з дивовижними архітектурними і дизайнерськими рішеннями, які міняють життя міста прямо на очах.

Питання води і опадів в Нідерландах стоїть досить гостро, то ж торкається і територіального питання. Третина країни знаходиться нижче рівня моря, а ще третина – близька до нульової відмітки. Приземлившись в аеропорт Схипхол, ти виявишся на 4 метри нижче рівня моря. Нидерландев рятує ретельно побудована система гребель і польдеров (осушених ділянок узбережжя). Тому яка б не була економічна ситуація в країні, питання урізування бюджету на підтримку гребель навіть не обговорюється.

Порівняно з Білоруссю, щільність населення в Нідерландах вище майже в 9 разів. Щоб усім вистачило місця, голландці продумують альтернативи і освоюють водні території. Вони створюють штучні острови, плавучі будинки, павільйони і ліси на воді.

Dobberend Bos

Що це? Плавучий ліс
Де?
Rijn – Maashaven, Rotterdam
Дизайн
: Jorge Bakker ‘In Search Of Habitus’
Концепція : Jeroen Everaert

У лютому 2016 року в одній з гаваней Роттердама був запущений проект плавучого лісу. 20 в’язів в різноколірних контейнерах мирно погойдуються в річкових водах. Точне таке ж 21-е дерево в контейнері знаходиться поруч на суші, і його можна розглянути зблизька. Концепцію придумав Jeroen Everaert, надихнувшись роботою художника Jorge Bakker під назвою In Search Of Habitus.

  Два дні в Роттердаме


Проект покликаний притягнути увагу до зміни клімату, інновацій, мистецтва і підкреслити важливість озеленення міста. Окрім естетичної мети, плавучий ліс ще і покращує довкілля.

Drijvend Paviljoen

Що це? Плавучий павільйон
Де?
Rijnhaven, Rotterdam
Дизайн
: Deltasync і Public Domain Architecten
Будівництво: Dura Vermeer

Прогулюючись увечері в районі Rijnhaven, можна помітити фіолетові півсфери, що світяться, на воді. Вдень вони нагадують велетенські прозорі мильні бульбашки. Ці космічні споруди – не що інше як плавучий павільйон. Він складається з трьох сполучених між собою півсфер, найбільша з яких має радіус 12 метрів.

Плавуча структура автоматично піднімається і опускається зі зміною рівня води і може легко транспортуватися. Це перший пілотний проект Роттердама із створення архітектури, стійкої до зміни клімату і рівня моря. У амбітних планах міста – створення плавучих районів. До 2040 року планується завершити будівництво 13 000 будинків, стійких до зміни клімату, з яких 1 200 будинків будуть споруджено на воді.

Споруда самообеспечивается енергією, опалюється і охолоджується за рахунок сонячних батарей і поверхневих вод. Воно також розділене на різні кліматичні зони. Більше того, вода в каналізації автоматично очищається і може безпечно зливатися в поверхневі води. Прозорий купол зроблений з міцного антикорозійного матеріалу Фторопласт- 40, який раз в 100 легше за скло і тому ідеально підходить для плавучої конструкції.

  Два дні в Роттердаме


Зараз павільйон здається в оренду для конференцій, виставок, презентацій. В дні відкритих дверей його можна відвідати і побачити тематичні виставки про інноваційний похід Роттердама до питань води, клімату і енергії.

Floating cow farm

Що це? Молочна ферма на воді
Де? Порт Роттердама
Ініціатива : Uit Je Eigen Stad, Beladon і Courage

Чи страждають корови морською хворобою? Рідко хто ставить це питання. Але в Роттердаме усе можливо, адже тут планується будівництво першою у світі молочної ферми на воді. 40 корів на плавучій платформі площею 1200 квадратних метрів, що виробляють 100 літрів молока в день, частина якого перетвориться на йогурт поверхом нижче.

За словами ініціаторів проекту, розміщення ферми на воді в районі порту не лише дозволить заощадити цінний простір в швидко зростаючих містах, але і скоротить відстань (і витрати на логістику) від місця виробництва молочної продукції до споживача. До того ж це екологічно.

На фермі проводитимуться екскурсії, і відвідувачі зможуть побачити увесь процес виробництва молока, місце існування корів і використовувані технології.

  Два дні в Роттердаме


Корови зможуть гуляти уздовж стійла і секції доїння, а також можуть пастися в спеціальних секціях, які повністю імітують умови на землі. Штучні дерева із справжнім плющем забезпечать тінь для тварин, а на даху будуть встановлені сонячні панелі. Відходи життєдіяльності корів планується переробляти в добрива і використати або на місці, або на довколишніх фермах.

І так, засновники обіцяють, що коровам не доведеться стикатися з морською хворобою, адже основа ферми буде дуже стійкою. Вона дозволить 40 коровам, кожна з яких важить 800 кг, зібратися на одному краю і продовжувати мирно щипати травичку.

Luchtsingel

Що це? Пішохідний міст, перший у світі краудфандинг об’єкт громадської інфраструктури
Де? Pompenburg, Rotterdam
Дизайн: ZUS, 2014

Цей яскравий пішохідний міст сполучає північ і центр Роттердама і пожвавлює раніше покинутий район. Туристи не від’їжджають з міста без фотографії на жовтому дощатому фоні. Цікаво, що це перший у світі об’єкт громадської інфраструктури, що фінансується за рахунок краудфандинга. Ініціатори запустили кампанію для старту будівництва і для підключення городян в процес. Суть така: кожна людина (що навіть живе в іншій країні) могла купити дошку або декілька дощок, на кожній з яких буде вигравійовано лазером його ім’я або назва бізнесу. Одна дошка коштувала € 25, і усього було продано більше 4000 штук.

  Два дні в Роттердаме


У 2012 році рада Роттердама оголосила відкритий конкурс, призвавши жителів запропонувати проекти по пожвавленню міста. І ось ідея Luchtsingel перемогла, отримала додаткове фінансування і була успішно реалізована. Будівництво моста зайняло 3 роки і було завершене у кінці 2014 року.

Окрім безпосередньо моста, проект включає ще декілька об’єктів. Це парк Pompenburg із зоною відпочинку, городом, спортивним майданчиком і зоною для барбекю. Цей громадський простір на колишній станції Hofplein, де проводяться тимчасові заходи, наприклад, кінотеатр просто неба. І ще це сад на даху DakAkker з фруктами, овочами і навіть медом. Поруч в кафе можна перекусити з приємним виглядом на зелений дах.

Aloha & BlueCity

Що це? Бар, ресторан, парк і урбаністична лабораторія
Де? Maasboulevard 100,
Rotterdam

У Роттердаме сильна ідея reduce, reuse, recycle, навіть якщо це стосується будівель. У невживаних приміщеннях тут швидко виникають тимчасові pop – up кафе і магазини. А ось на місці колишнього аквапарку Tropicana виник цілий мікросвіт – ресторан, бар і урбаністична лабораторія.

Колись це був найбільших аквапарк в Нідерландах з інтер’єром в стилі тропіків, пальмами, джакузі, зоною для дітей і сауною. З 2013 року ресторан і бар Aloha розмістився усередині приміщення, зберігши усю естетику аквапарку 80-х – прозорий купол, водні гірки, облицювання кахлем, безліч рослин і скульптури дельфінів. За рахунок прозорого куполу і панорамних вікон усередині приміщення багато світла, а з тераси відкривається шикарний вид на річку і міст Willemsbrug. Ще тут мешкають черепахи, а іноді проводяться запальні вечірки в стилі silent disco.

  Два дні в Роттердаме


З 2015 року Aloha стала частиною BlueCity, бізнес-ініціативи адептів circular economy (економіки замкнутого циклу – моделі, заснованої на продуманому циклі безвідходного і безпечного виробництва для зниження кількості відходів і забруднення довкілля; європейська влада називає її моделлю завтрашнього дня). Творці переконані, що в природі не існує відходів – будь-який побічний продукт є джерелом для нового продукту. BlueCity співпрацює з дослідниками, художниками і міськими фермерами для створення проектів із закритим циклом.

Наприклад, проект Rotterzwam використовує кавову гущу як поживне середовище для вирощування їстівних грибів вешенок. З них готують типові голландські закуски – bitterballen (крокети) під соусом з кавового майонезу Aloha. Відходи з овочів і фруктів на кухні ресторану перетворюють на високоякісний компост для добрива городу. А ще тут займаються бджільництвом, використовуючи свіжий мед для приготування блюд і чаю, а бджолиний віск – для покриття меблів у будівлі.

Фото by thestar.com , flipboard.com , smart – magazine.com , leading – architects.eu , staticflickr.com


© 2019 Поради мандрівникам
При повному або частковому відтворенні інформації заборонено.
sitemap