10 +  Письмо редактору

Змії-рибалки: як полює водяний вже


Пише блогер Станіслав Шинкаренко :

– Ти що, гадюку фотографуєш, – почув я голос за спиною, – Дивися, щоб не покусала.

– Ні, не гадюку, а вужа, – відповів я, не відриваючись від видошукача камери і знімаючи черговий великий план.

– Та гадюки зараз схрещуються з вужами: виходять і чорні, і сірі, і в клітинку, і усе жахливо отруйні!

змеи-рыболовы: как охотится водяной уж змеи-рыболовы: как охотится водяной уж змеи-рыболовы: как охотится водяной уж

Приблизно такий діалог відбувається кожного разу, коли хто-небудь бачить, як я ловлю або фотографую водяних вужів (Natrix tessellata).

змеи-рыболовы: как охотится водяной уж

Погана слава цих змій – це усього лише плід страху людей, які не знайомі з плазунами. Водяні вужі позбавлені характерної ознаки неотруйної змії, знайомого кожному, – жовто-помаранчевих плям в задній частині голови, які є у звичайного вужа (Natrix natrix). З цієї причини незнаючі люди усіх змій без таких плям відносять до гадюк і вважають отруйними і небезпечними. Багато хто ділить усіх безногих рептилій на вужів і просто “змій”, маючи на увазі гадюк. Так і говорять: “А це вже або змія”?.

  Басейн в Альгарробо - найбільший басейн у світі


змеи-рыболовы: как охотится водяной уж

Як тільки не називають водяних вужів: “гібрид гадюки і вужа”, “шахова гадюка”, “шахматка”. При крику “шахова змія” на пляжі ті, що купаються вискакують з води і чекають, коли змія попливе, або доки не знайдеться “сміливець” і не уб’є змію палицею. Часто доводиться чути оповідання рибалк про “метрових гадюк”, що перепливають річки або забираються в садіння з рибою. Усі ці оповідання насправді не пов’язані з гадюками, вони про водяних вужів. Видова назва вужа N. tessellata дійсно переводиться з латині як шаховий, але до гадюк водяної вже відношення не має. Він належить до роду вже (Natrix sp.), як і звичайний вже.

змеи-рыболовы: как охотится водяной уж

Для людини водяною вже нешкідливий. Засоби захисту цієї змії – гучне шипіння і смердючі екскременти, що виділяються при небезпеці. На відміну від звичайного вужа водяний практично ніколи не прикидається мертвим.

змеи-рыболовы: как охотится водяной уж

Основна їжа водяних вужів – риба, яку вони ловлять серед водних рослин, корчів або підстерігаючи, лежачи на дні. Змія не може проковтнути спійману велику здобич під водою, тому спрямовується на берег, де заковтує рибу, заздалегідь розгорнувши її головою до себе.

  Неймовірне озеро Церик-Кель : блакитна безодня Кавказу


змеи-рыболовы: как охотится водяной уж

Якщо здобич занадто велика, трапеза може затягнутися на годину і навіть довше. Деякі вужі гинуть, не розрахувавши сили і вибравши занадто велику рибу.

змеи-рыболовы: как охотится водяной уж

“Водяний вже поширений досить широко: від південно-західної Франції, долини річки Рейн на заході, південна межа ареалу проходить по східній частині північної Африки (до Персидської затоки, Пакистану), на сході зустрічається до північного заходу Китаю, а північні межі займаної території проходять через Волзько-камський край”, – розповідає кандидат біологічних наук, співробітник Волгоградського державного університету, герпетолог Дмитро Гордєєв. “Цей вид відноситься до класу плазуни (Reptilia), загону змії (Serpentes), сімейству ужеобразные (Colubridae), роду справжні вужі (Natrix) і виду водяної вже (Natrix tessellata). Водяний вже – це відносно велика, неотруйна, як і усі представники цього сімейства, змія. Причому самиці, як правило, довше за самців і можуть зростати до 1,1 м. Незважаючи на чималі розміри, він дещо дрібніше звичного нам і легко пізнаваного звичайного вужа, який може досягати до 1,14 м. Морда водяного вужа, в порівнянні із звичайним, більше загострена, а з боків голови немає жовто-помаранчевих плям. Через останню обставину його часто плутають з такими отруйними зміями, як звичайна гадюка і степова гадюка. “Олія у вогонь” підливає малюнок на спині водяного вужа, який віддалено нагадує зигзагоподібну смугу гадюк. Мені неодноразово попадалися мертві вужі, яких, очевидно, місцеве населення приймало за отруйних і нещадно винищувало. У одній з експедицій я зустрів місце “масової страти”, де налічив 25 убитих “шахових гадюк”.

  Сімейна пара вирішила показати 4-річному синові Європу і проїхала 28 000 кілометрів


змеи-рыболовы: как охотится водяной уж

Проте, водяною вже має цілий ряд зовнішніх ознак, по яких його легко можна відрізнити від отруйних гадюк. Найбільш впізнанна голова – у гадюк вона трикутної форми і більшість щитків (лусочок) на ній дрібна, тоді як у водяного вужа вона овальна, а усі щитки великі. Якщо набратися сміливості і подивитися змії в очі, то можна побачити, що у гадюк, як у справжніх хижаків, зіниця вертикальна (як у кішки), а у вужа – круглий. Крім того, гадюки значно дрібніші за вужів : найбільша звичайна гадюка досягає в довжину до 0,73 м.

змеи-рыболовы: как охотится водяной уж

Водяний вже селиться біля води: по берегах річок і зрошувальних каналів, на заливних лугах, де і знаходить собі харчування. Незважаючи на миролюбний характер, він є активним хижаком. Віддає перевагу рибі різних видів – окуневі, плітці, в’юнові, може полювати навіть на щуку. Тому учені його називають ихтиофагом. Спійману здобич змія витягує на берег, де і поїдає. Значно рідше в харчовий раціон включає жаб і їх пуголовків. У літературі є відомості про знахідку в шлунку навіть дитинчати звичайної гадюки! Розміри жертви можуть перевищувати розміри голови змії, а проковтнути її допомагає рухливе з’єднання нижніх щелеп і деяких кісток, пов’язаних з ними. Заковтування відбувається поперемінним переміщенням то лівої, то правої половини нижньої щелепи. Від цього створюється враження, що змія “наповзає” на свою здобич.

  Куала-Лумпур і його Чудо Світу


змеи-рыболовы: как охотится водяной уж

Активний сезон триває майже 9 місяців, з’являються із зимових притулків в квітні. Незабаром після цього починається спаровування, тоді змії зустрічаються у великій кількості. Одна самиця може відкласти від 4 до 20 яєць, з яких в липні, при сприятливих обставинах, з’явиться молодняк. Притулком для них служать зарості очерету, корені дерев, тріщини субстрату, нори гризунів, пні і корчі. На зимівлю йдуть у кінці жовтня великими групами, іноді разом із звичайним вужем. Полюють на вужів їжаки, вихухоль, ондатра, лисиця, деякі птахи : скопа, сіра чапля, шуліки, змееяд, ворона, грак і деякі інші”.

змеи-рыболовы: как охотится водяной уж

Кожного разу, коли чую згадки про “страшно отруйну шахматку”, я розповідаю про водяних вужів, їх спосіб життя, намагаюся переконати в тому, що ці змії абсолютно безпечні. Але всякий раз стикаюся з нерозумінням, людям легше боятися “шахової гадюки”, чим визнати свою віру в чутки і перестати вбивати усіх змій, які позбавлені “розпізнавальних знаків” звичайного вужа.

змеи-рыболовы: как охотится водяной уж

Фотографії і текст – Джерело


© 2019 Поради мандрівникам
При повному або частковому відтворенні інформації заборонено.
sitemap