10 +  Письмо редактору

Пам’ятник жертвам політичних репресій опис, фото – Росія – Санкт-Петербург: Санкт-Петербург


памятник жертвам политических репрессий
Фото: Пам’ятник жертвам політичних репресій

Фото і опис

У квітні 1995 року в Санкт-Петербурзі, на набережній Робесп’єра, навпроти будівлі сумнозвісної в’язниці Хрести був відкритий монумент, присвячений пам’яті жертв політичних репресій. Два бронзові сфінкси, символізуючі відомі у всьому світі сфінкси на Університетській набережній міста, знаходяться в декількох метрах один навпроти одного. Їх особи розділені по вертикалі: з одного боку, зверненого до житлових кварталів, молоді жіночі, а з боку в’язниці і Неви – черепи, що зітліли до кісток. Тулуби сфінксів так надзвичайно худі, що через шкіру явно проступають кістки. Висота скульптур близько півтора метрів, висота плинта трохи менше 20 см Автори бронзових статуй – архітектори А. А. Васильєв і В. Би. Бухаев і скульптор М. М. Шемякин.

Місце, вибране для монументів, символічне – в’язниця Хрести в роки політичних репресій стала місцем укладення для тисяч ленінградців. Трагічні скульптури нагадують про те, що усе у цьому світі ефемерно, і, частенько, щастя і горе, свобода і ув’язнення, життя і смерть бувають близьке кожній людині також, як були вони близькі колись мільйонам людей, постраждалих і загиблих за часів сталінського терору.

  Музей петербурзького авангарду опис, фото - Росія - Санкт-Петербург: Санкт-Петербург


Дволикі сфінкси встановлені на мармурові постаменти. Між скульптурами – чотири гранітні блоки з невеликим отвором, що нагадує загратоване вікно тюремної камери. На мідних табличках по периметрах постаментів зафіксовані рядки з творів поетів, видатних діячів культури, прозаїків, так або інакше потерпілих від переслідувань влади. Тут є рядки з творів Миколи Гумилева, Володимира Висоцького, Ганни Ахматовой, Данила Андрєєва, Осипа Мандельштама, Варлама Шаламова, Олександра Солженіцина, Володимира Буковского, Миколи Заболоцкого, Йосипа Бродського, Юрія Галанскова, Дмитра Ліхачова. Є на пам’ятнику факсимільне зображення підпису Рауля Валленберга.

Для тих, що жили в дореволюційній Росії, а після в Радянському Союзі, XX століття стало часом тяжких випробувань. Революційні потрясіння, цивільна міжусобиця і терор, війни, сталінські чистки покалічили долі мільйонів людей. Чорною смугою в історії Росії відмічені 1937 і 1938 років, коли по щонайменшій підозрі, по першому доносу без суду і слідства було заарештовано майже 2 мільйони радянських громадян, з яких 700 тисяч чоловік було розстріляно. За усередненими підрахунками, щодня в ті роки держава знищувалася близько тисячі своїх ні в чому не повинних громадян. У подальші роки вільнодумство в СРСР переслідувалося, але вже не в таких масштабах, проте тисячі чоловік опинилися в числі політичних ув’язнених, а тисячі, після примусового “лікування”, закінчили свою життя в психіатричних клініках.

  Будинок Адамини опис, фото - Росія - Санкт-Петербург: Санкт-Петербург


На початку 1990-х років у ряді міст СРСР встановлювалися пам’ятні знаки, які з часом замінювалися на пам’ятники. Санкт-Петербург був одним з перших в Росії міст, що створили подібний меморіал. До теперішнього часу ведеться робота, покликана увічнити пам’ять загиблих в роки сталінських репресій. У Волгограді, Тольятті, Уфі, Новосибірську, Барнаулі і багатьох інших містах Росії, в Україні, Молдавії є пам’ятники жертвам політичних переслідувань. За роки довгих архівних пошуків зібрані Книги пам’яті, в які внесені імена безвинно постраждалих людей.

Санкт-петербурзький меморіал жертвам репресій і політичних переслідувань – символ пам’яті невинноубиенных.


© 2019 Поради мандрівникам
При повному або частковому відтворенні інформації заборонено.
sitemap