10 +  Письмо редактору

Церква Петра і Павла в селищі Селижарово опис, фото – Росія – Центральний р-н: Тверська область


церковь петра и павла в поселке селижарово
Фото: Церква Петра і Павла в селищі Селижарово

Фото і опис

Церква Петра і Павла – це єдиний храм, що залишився від ансамблю Свято-троїцького монастиря. Перша згадка про храм відноситься до 1624-1625 рр. як про трапезну церкву. Вона була побудована ще до литовського розорення в 16 ст.

Головне призначення храму – монастирська трапезна, тому в церкві розміщувалися як трапезна, так і супутні їй господарські приміщення, хлібна, мукосейня, поварня, келарская, підвали і льохи, сушило, квасоварня. На другому поверсі знаходилася безпосередньо церква з двома престолами. Центральний – на честь святих апостолів Петра і Павла, правий – на честь святих Гурія і Германа, архієпископів Казанських, і єпископа Тверського, Варсонофия.

Будівля Петропавловского храму вражає своєю грунтовністю і чіткістю архітектурних форм. На думку фахівців, ця будівля стала своєрідним прототипом Московської Грановитой Палати. Храм побудований з ваговитої товстої цеглини, що відбиває вплив новгородської школи архітектури. Зовнішніх прикрас у храму немає, лише невеликий пояс, що йде по нижній частині півкругу східної стіни, і двох пілястрів з боків цього півкругу. Зведення обох поверхів і підвалу спираються на масивний чотиригранний стовп, який проходить посередині усієї будівлі.

  Середохресна каплиця в Завидово опис, фото - Росія - Центральний р-н: Тверська область


До 1762 р. вівтар храму був досить тісним, у зв’язку з чим, коли з’явилася можливість його розширення, був побудований новий іконостас в усю довжину церкви. В той же час під вівтарними зведеннями замість трьох маленьких полуциркульных вікон були наново пробиті три великі віконні отвори. Після цих змін храм був освячений в 1766 р. архімандритом Свято-троїцького монастиря Іоанном. Друга прибудова в храмі була влаштована в 1803 р.

Стіни церкви обштукатурені, зведення розписані. Для посилення звуку в храмі були влаштовані голосники – шість круглих отворів в стінах і чотиригранному центральному стовпі. Такого роду акустичні камери застосовувалися в якості резонаторів. Акустика також посилювалася невеликими западинами на західній стіні (внизу – прямокутними, а вгорі – зведеними конусом). Пола в храмі – картаті, виконані з квадратних дощок.

З 1780 р. в підвалах церкви зберігалися запаси воску і меду, казенних вин. За це за договором від власників винних відкупів і торговців монастир отримував чималий доход. У східній стіні підвалу до теперішнього часу збереглася пролітна арка, яка призначалася для стоку води в річку. Швидше за все, саме ця арка і стала причиною появи легенди про існування під річкою підземного ходу, який виходив за Воскресенским цвинтарем. Достовірнішим є переказ про те, що в підвалах і нижньому поверсі храму ховалися ченці і місцеві жителі при нападі литовців. Підтвердженням тому служать потужні стіни двометрової товщини, маленькі вікна.

  Церква Різдва Пресвятої Богородиці в селі Вселуки опис, фото - Росія - Центральний р-н: Тверська область


Храм мав шатровий дах на чотири скати, покритий шалівкою. У 1819 р. над храмом був встановлений напівкруглий дерев’яний обштукатурений купол, який був покритий залізом. Після того, як монастир був закритий, купол розібрали і замінили його звичайним дахом.

Відновлення Петропавловской церкви почалося зовсім нещодавно. Був проведений величезний об’єм ремонтно-відновних робіт. Відновлено зведення храму, влаштована крестильня, в якій є купіль для хрещення і дітей, і дорослих. Після облаштування барабана з цибулиною над Петропавловской церквою встановили хрест.

Храм Петра і Павла є єдиним діючим храмом в місті. При храмі працює недільна школа, майстерня різьблення по дереву, іконописна майстерня, майстерня ручного шитва (тут вишиваються ікони, плащаниці, корогви лицьовим шитвом в розкол). Майстрині представляють свої роботи як в Росії, так і за кордоном.


© 2019 Поради мандрівникам
При повному або частковому відтворенні інформації заборонено.
sitemap