10 +  Письмо редактору

Вознесенская церква Миколаївського Антониева монастиря в Слободі опис, фото – Росія – Центральний р-н: Тверська область


вознесенская церковь николаевского антониева монастыря в слободе
Фото: Вознесенская церква Миколаївського Антониева монастиря в Слободі

Фото і опис

Вознесенский храм, що належить Миколаївському Антониеву монастирю, є маловідомим унаслідок того, що знаходиться він в невеликому селі, що фактично зливається з містом Червоний Пагорб. Червоний Пагорб був сформований підмонастирським поселенням, що також відноситься до Калязину, Сергиеву Посаду, Кирилову, Печорам і деяким населеним пунктам. Сама обитель була закрита в 20 столітті, при цьому її повністю розграбували і розорили, ситуація, що хоча і склалася на сьогодні, не провіщає світлого майбутнього. Від церкви залишилися практично розвалини, включаючи трапезну кімнату, келійний корпус, братський корпус, надвратную церкву і стіни.

У центральній частині східного фронтону, огорожі, що тягнеться по периметру, виставлені великі масивні монастирські ворота, які вінчаються надвратной церквою того, що Вознесло Господня. Зведення кам’яної церкви і воріт було завершене в 1690-му році, але до цього тут стояли побудовані з дерева ворота з невеликим трьохшатровим храмом. Храм – гармонійно виконане і таке, що чітко відповідає силуетам і пропорціям споруда. Стає ясно, що усе це говорить про творіння неабияких і талановитих майстрів.

  Церква Різдва Іоанна Предтечі в Козлів опис, фото - Росія - Центральний р-н: Тверська область


Храм розташований в східній стороні огорожі, що робить вигляд з воріт храму на апсиди трапезної церкви і монастирського собору більше виграшним в порівнянні з іншими, хоча варто відмітити, що цей прийом зустрічається досить рідко і мало де можна його побачити. Саме у такій варіації апсиди обернені дещо зовні, що створює враження особливого і неабиякого образу воріт. Початок формування цієї лінії був покладений у вигляді надвратного храму, освяченого в ім’я святого Сергія Радонежского ще в 1513 році і діючого при Троице-Сергиевой обителі. У його оформленні під’їзд від Москви підходив до розташованої зі східної частини сторони монастиря.

Через деякий час, саме таке розташування було використане в Саввино-Сторожевской обителі – в надвратной Троїцької церкви 1652 роки. Важливо сказати, що, як і в Троїцькому монастирі, надвратная церква була “захована” за виставленою перед нею військовою вежею. У побудованій в пізніший час огорожі при Краснохолмском монастирі, що також застосоване і в надвратной церкві Солотче в період з 1695 по 1698 роки, розташування храму було викликане повторенням композиції знаменитої Троїцької обителі, хоча церква відкрито розташовувалася ні над чим незахищеними воротами – час кріпосних огорож підійшов до свого логічного завершення.

  Дзвіниця Троїцького собору в Червоному Пагорбі опис, фото - Росія - Центральний р-н: Тверська область


Для церковних воріт характерне застосування щедрого і дробового декору, причому сам храм виконаний практично також, тільки з тесаного каменю з рідко зустрічаючими вставками з білокам’яних деталей. Як відомо, для середини 17 століть були характерні: карнизи, прикрашені кокошниками, так звані “набірні” портали, наличники, прикрашені складними фланкирующими колонками. Усе це має відношення до 1690-м рокам, коли в околицях і самій Москві швидкими темпами розвивався усім відомий нарышкинский стиль. Є відчуття, що в надвратной церкві застосований стиль “провінційного запізнювання”, унаслідок чого він опинився в деякому віддаленні від монастиря. Є відомості, що щось схоже сталося з нарышкинскими майстрами опісля майже десять років, адже їх витіснили на периферію, тому їх будови слід шукати в деякому віддаленні від Москви і навіть після 1700-го року.


© 2019 Поради мандрівникам
При повному або частковому відтворенні інформації заборонено.
sitemap