10 +  Письмо редактору

Венев-Микільський монастир опис, фото – Росія – Центральний р-н: Венев


венёв-никольский монастырь
Фото: Венев-Микільський монастир

Фото і опис

Венев-Микільський монастир розташований в селі Венев Монастир. Згідно з історичними даними, цей монастир є одним з прадавніх православних монастирів, побудованих на Русі.

Основа обителі сходить до часів поширення на Русі християнства і боротьби з язичництвом. У 11-12 вв. у цих місцях вже знаходилося поселення. На початку 13 ст. тут проповідував чернець Кукша з Києво-печерського монастиря, який був замучений язичниками і зарахований до лиця святих.

За легендою, обитель була заснована в 13 ст. на тому місці, де зупинявся священик з Греції, Євстафій, що виконував важку місію, яку поклав на нього святий Миколай Чудотворець. Три рази святитель Микола являвся священикові Євстафію уві сні і доручав йому доставити свою ікону в Рязанські землі. Діставшись до Рязанського князівства, Євстафія, який ніс чудотворний образ з почестями, зустрів юний князь Феодор.

Землі, де зараз знаходиться Свято-Микільський Венев монастир в 13 ст. відносилися до Рязанського князівства. Несучи чудотворну ікону в Червоне місто Євстафій в 1225 р. тут зупинявся, і після цього на цьому місці заснували чоловічий монастир. У поселенні Червоне місто була закладена церква на честь святителя Миколи, де і встановили чудотворну ікону.

  Гурьевские (Бяковские) каменоломні опис, фото - Росія - Центральний р-н: Венев


У Веневской обителі приймав розкаяння князь Смоленський Юрій Святославович, який через злочинну пристрасть колись убив князя Вяземского і його дружину Иулианию. Тут він і помер в 1408 р., завещав монастирю велику суму грошей. На ці засоби потім були побудовані кам’яні стіни з вежами навколо монастиря і чернечі келії.

У монастирі “ігумен-христолюбець” Петро, який отримав потім ім’я Петра Веневского, кілька разів зустрічався з Сергієм Радонежским, своїм духовним наставником. Отець Сергій приходив пішки в обитель. У 14 ст. в обителі відбулася зустріч ігумена монастиря Петра, Сергія Радонежского і князя Дмитра Донського.

У 15 ст. Венев монастир з Веневом став частиною Московського князівства. Монастир став великим оборонним центром, оскільки розташовувався в засечной оборонній рисі, яка була прокладена по південній межі Московської держави. До 1570-м рр. в монастирі були дерев’яний Микільський храм з прибудовою на честь великомученика Георгія, а також тепла дерев’яна Успенська церква.

У 1570 р. Іван Грозный заслав у Венев монастир новгородського архієпископа Пимена (Чорного), де його заточили в “кам’яний мішок”, в якому він через рік помер. Його келія-камера при перебудові храму збереглася в Успенській церкві Николо-успенського храму, який був побудований в 1696-1701 рр. Виняткова особа цього святителя-мученика знайшла своє відображення у багатьох історичних працях. Після його кончини почалося народне, а потім і церковне шанування архієпископа Пимена. У 1986 р. під підлогою Микільського храму були знайдені і покладені в ковчег частки мощів святого Пимена Новгородського.

  Иоанно-Предтеченская церква опис, фото - Росія - Центральний р-н: Венев


У 16-17 вв. монастир був досить багатий. Іван Грозный пожертвував йому землі, у тому числі, угіддя ріллі, сіло Бортники з церквою і 3 села. У 1606 році Василь Шуйский завітав монастирю нові землі. У цей період на території монастиря були зведені двоповерховий кам’яний храм з дзвіницею, інші монастирські будівлі.

З другої чверті 17 ст. по першу чверть 18 ст. обитель була приписана до різних монастирів. Лише у лютому 1727 р. по проханню Єгора Івановича Пашкова, прокурора Військової колегії (похований в цоколі Свято-Николького храму в 1740 р.), монастир отримав самостійність.

З середини 18 ст. положення монастиря погіршало і в 1782 р. він був скасований. Кам’яний матеріал монастиря був використаний для будівництва Тульського збройового заводу. До початку 19 ст. залишилася тільки кам’яна двоповерхова церква. Упродовж 19 ст. Успенський храм не припиняв свою діяльність, в 1837 р. його відремонтували, а в 1889-90 рр. відновили іконостаси. Навіть у радянські часи богослужіння в храмі не припинялося. Тільки у 1941 р., після окупації міста, Успенський храм закрили.

  Церква Иверской Божої Матері в селі Борщовий опис, фото - Росія - Центральний р-н: Венев


Кам’яний храм, який був зведений у кінці 17 ст. на місці дерев’яної церкви, зберігся майже не зворушеним. Нижній храм на честь святителя Миколи освятили в 1696 р., а верхній на честь Успіння – в 1701 р. З північного заходу до храму примикала шатрова дзвіниця, на третьому поверсі її знаходилася келія настоятеля.

Венев монастир є творінням невідомого архітектора. Зусиллям багатьох людей був створений цілісний пам’ятник архітектури, в якому дивовижним чином поєднувалися краса, гармонія і простота. Що дійшла до наших днів і уникнула істотних перебудов Николо-успенська церква являється архітектурних пам’ятником державного значення. Приземкуватий восьмерик завершується невеликим куполом. Пояси з цегли, викладеної ребром або ялинкою, наличники вікон, могли б відноситися і до більше раннього періоду, барабан же главки типовий для кінця 17 ст., епохи Московського бароко. Також виглядає барабан на главку дзвіниці, яка сполучена папертю з храмом. Широка смуга багатого, але в той же час простого цегляного малюнка, опоясує верхню частину масивного четверика. Вище – килевидные кокошники, що створюють цілісну і ритмічну картину. Кокошники раніше були розписані. Стіни церкви прикрашені кам’яними віконними наличниками, розташованими в два ряди, утворюючи подвійний ряд ажурного пояса, який представлений великим планом. Кожна зовнішня стіна храму має “свою особу”.

  Спаська церква і садиба Давыдовых в Аксиньино опис, фото - Росія - Центральний р-н: Венев


Монастирське життя в обителі почало відроджуватися у кінці 20 ст. Зараз в монастирі проживає 10 насельниц.


© 2019 Поради мандрівникам
При повному або частковому відтворенні інформації заборонено.
sitemap